Показання та протипоказання

Питання показань і протипоказань нерозривно пов’язаний з професійним рівнем лікаря і з питанням про гарантії. Тільки глибоке знання теорії дозволяє лікареві правильно поставити діагноз, визначити і вибрати конструкцію протезної роботи, або скласти і реалізувати план терапевтичних маніпуляцій.

Часто побажання пацієнтів і їх бачення варіантів вирішення проблеми йде в розріз з правильної лікарської тактикою і питання показань і протипоказань часом цікавить тільки лікаря. Йдеться про ті випадки, коли є об’єктивні, протипоказання для виготовлення косметичних робіт, наприклад особливості прикусу, висота кістки, стан м’яких тканин протезного ложа або стан опорних зубів.

Наприклад, до нас в клініку звернувся пацієнт 38-ми років з проханням запротезіровать жувальну область нижньої щелепи зліва. На перший погляд проста робота – відсутній два зуба і мова йде про виготовлення мостовидного протеза. Пацієнтом було висловлено побажання виготовити цей “місток” з металокераміки. На підставі огляду визначається стирання твердих тканин всіх зубів – діагноз “патологічна стертість”. Звучить можливо загрозливо, але очима пацієнта не все так страшно- “ну подумаєш трохи стерті зуби, зате майже всі цілі і їх багато, а не вистачає всього двох і я всього лише хочу, щоб Ви поставили мені металокерамічний місток, я плачу за це” . Насправді ж постановка такого мостовидного протеза може обернутися невдачею, чому? Тому що в результаті на перший погляд незначної стіраємості коронковая частина зуба стала низькою, при обробці таких зубів під металокерамічні коронки від них практично нічого не залишається, питання-на чому тоді буде триматися міст? Якщо ці та без того невисокі зуби обробити щадяще і виготовити мостовідний протез з дотриманням всіх технологічних правил у пацієнта не зімкнуться до кінця зуби як при недбайливої ​​постановці пломби. Таким чином лікарська робота повинна проводитися в умовах дефіциту місця для тієї конструкції, яку вибрав пацієнт. Що ж робити? Місця цілком достатньо для виготовлення металевого мостовидного протеза, але природно він не підходить з косметичних міркувань. Правильний вихід такий-виготовлення металокерамічного мостовидного протеза з дотриманням всіх необхідних вимог. В результаті такого протезування у фронтальному і бічному ділянці з протилежного боку з’явиться щілина-пацієнт констатує помеху- “у мене з-за вашого моста до кінця не закривається рот”. Природно! “Як же йому закритися, якщо місця для моста який Ви захотіли спочатку не було!” – так повинен відповісти лікар. А далі необхідно кожен зуб наростити фотополімерним відновлювальних матеріалом для того, щоб прибрати між ними щілину і ввести в рівномірний прикус весь зубний ряд, це якщо мінімізувати витрати пацієнта і обьем втручання, в ідеалі ж необхідно покрити всі зуби металлокерамическими коронками і це теж буде правильно.

Ще один приклад. В нашу клініку звернулася пацієнтка 46-ти років з проханням запротезіровать праву жувальну область на верхній і нижній щелепі металокерамічними коронками в поєднанні з металевими-на верхній щелепі металокераміка , а на нижній “там де не видно” металевий місток і таким чином повністю “ввести в експлуотацію” праву жувальну область. Побажання запротезіроваться саме так було висловлено з матеріальних міркувань, щоб заощадити на нижніх зубах. Але на жаль, металокерамічні конструкції повинні працювати в парі або з природними зубами або з такими ж металокерамічними конструкціями, тому що якщо навпаки металокераміки встановити металевий міст це призведе до тріщин і сколів керамічного облицювання. Тобто в даному випадку є протипоказання до виготовлення запропонованої пацієнткою конструкціі.Кроме того, на підставі огляду лікар визначив відсутність жувальних зубів в лівій жувальної області на нижній щелепі. Ця обставина ставить під загрозу виготовлення мостовидних протезів з правого боку, т.к. вони будуть працювати в умовах перевантаження навіть якщо встановити два металокерамічних моста. Це означає, що одночасно з правою стороною пацієнтці необхідно запротезіровать і ліву жувальну сторону для рівномірного розподілу навантаження. В результаті пацієнтка прийшовши на консультацію до стоматолога дізналася про цілу низку протипоказань і показань в своєму випадку. Ми не займалися протезуванням цієї пацієнтки в зв’язку з тим, що вона не змогла оплатити цю роботу, але виявилася вдячна нам за правильно складений план і Роз’яснення сітуаціціі.

Таким чином на цих складних, але досить часто зустрічаються прикладах ми хотіли пояснити Вам, дорогі наші пацієнти, що при виборі тієї або іншої конструкції потрібно чітко слідувати показаннями до її виготовлення, тому що саме цей фактор безпосередньо впливає на довговічність використання конструкції і природно на гарантію.

Супроводжуючі маніпуляції